Ґрунт для зростання

9

Як сільгоспвиробникам зайняти кошти для розвитку бізнесу У світовій практиці компанії аграрного сектора активно використовують банківський кредит як одне з основних джерел фінансування. В Україні активно розвиватись агропромислова галузь розпочала з 2009-2010. Обсяг ринку агрокредитування зростає прямо пропорційно зростанню самої галузі.

Директор Центру роботи з великими корпоративними клієнтами агропромислового комплексу УкрСиббанку BNP Paribas Group Олександр Ігнатенко розповідає: «За останні кілька років агропромислова галузь України показала суттєве зростання як у рамках ВВП, так і в частці експорту, посівши стійке друге місце після металургії. З огляду на активного зростання АПК посилився також інтерес банків галузі. За останні кілька років обсяги банківського кредитування агросектору значно збільшилися, що також робить свій внесок у розвиток агробізнесу в Україні».

Водночас, високий інтерес з боку банківських установ до аграрних підприємств поки не призвів до належної появи на ринку якісних кредитних продуктів. Справа в тому, що багато банків використовували при кредитуванні аграріїв ті ж підходи, що й для підприємств з інших галузей.

Тоді як представники АПК, особливо в Україні, мають свою специфіку ведення бізнесу. У результаті далеко не всі аграрії спромоглися розраховувати на фінансову підтримку з боку банківських установ.

«Багато банків в Україні фінансують агробізнес, керуючись тим, що галузь перспективна, але далеко не всі розуміють агробізнес. Як наслідок – понад 80% кредитів становить asset-based financing, т. е. ломбардне кредитування під заставу основних засобів.

У разі фінансування оборотних коштів агрохолдингу дана логіка не зовсім правильна та обмежує потенційний кредитний портфель позичальника вартістю основних засобів. Водночас агрохолдингам, які обробляють менше ніж 20 тис. гектарів, складніше отримати доступ до кредитних ресурсів. Як правило, агрохолдинги такого розміру не проводять аудит і не готують консолідовану IFRS звітність.

Для деяких банків це може ускладнити аналіз та ухвалення рішення. Відсутність експорту зерна обмежує доступ до позикових коштів лише у національній валюті, вартість фондування в якій у 2 рази вища, ніж в іноземній валюті (долари США, євро)», – каже Олександр Ігнатенко. Існують інші особливості агропромислових компаній.

Причому кожен сегмент АПК має свої нюанси, без урахування яких банкам, які використовують у своїй кредитній політиці стандартні підходи, складно налагодити тісне співробітництво з аграріями. Візьмемо, наприклад, рослинництво. Це дуже капіталомістка галузь як із погляду залучення довгострокових коштів на купівлю техніки, будівництва елеваторів, збільшення земельного банку, і з погляду поповнення оборотних засобів – витрат за посівну кампанію.

Але це ще не все. «Цикл виробництва в агробізнесі (рослинництво) становить 365-540 днів. Т. е. раніше, ніж через рік агровиробник кредит на поповнення оборотних коштів повернути не зможе», – пояснює Олександр Ігнатенко.

Цілком очевидно, що для активного кредитування підприємств агропромислового комплексу, банківські установи повинні адаптувати свою кредитну політику до специфіки агробізнесу, а запропоновані банківські продукти мають максимально враховувати потреби позичальника агропромислової галузі. Наприклад, УкрСиббанк стрімко нарощує обсяги кредитного портфеля в галузі багато в чому завдяки тому, що заснував окремий Агроцентр, співробітники якого мають багатий досвід та глибоку експертизу в галузі, розмовляють із клієнтами однією мовою. Спектр кредитних рішень УкрСиббанку повністю охоплює потреби потенційного агроклієнта.

У фінансуванні компаній агро-сектору Група BNP Paribas має глобальний досвід, який прагне застосовувати і в Україні. «Сьогодні компаніям доступний набір банківських продуктів для фінансування повного аграрного циклу, починаючи від закупівлі насіння, добрив, засобів захисту рослин, фінансування посівної та збиральної кампаній під заставу майбутнього врожаю, фінансування під заставу продукції на складах (stock finance), аж до фінансування готового експорту продукції.

Банк також активний і у наданні структурованого довгострокового фінансування інвестиційних проектів, у тому числі за підтримки експортних кредитних агенцій та інших фінансових партнерів», – розповідає Олександр Ігнатенко. УкрСиббанк – лідер з організації розміщення публічних боргів на українському ринку та може супроводжувати випуск єврооблігації. Крім того, співпраця з BNP Paribas Geneva має на увазі отримання вигідних умов фінансування для спільних клієнтів.


Похожие статьи