Стратегія проти девальвації

2

Валерія Гонтарева, голова ради директорів групи «Інвестиційний Капітал Україна» (ICU), розповіла, чому не зберігає гроші в доларах і як за допомогою гривні обіграти навіть найпотужнішу девальвацію.

2013-го Україна була на межі дефолту. Але після того, як Росія надала кредит на $3 млрд., пообіцяла виділити ще $12 млрд. та знизила ціну на газ, ситуація змінилася. Чи можна тепер стверджувати, що у 2014-му нашій економіці вже нічого не загрожує?

– Насправді ситуація минулого року склалася досить критична. І вже на початку минулого року було очевидно, що без сторонньої допомоги не обійтися. Тільки МВФ Україна мала $5,6 млрд., а загалом виплати за зовнішнім боргом становили $10 млрд. На жаль, швидко закрилися ринки капіталу, де Україна могла зайняти кошти. Ще зберігався потенціал локального ринку, чим скористалося Міністерство фінансів. Але, на жаль, українські інвестори не мали необхідної ліквідності. Коштів було замало, щоб Мінфін зміг погашати борги.

Звісно, ​​всі мали надію, що Україна відновить роботу з МВФ і отримає необхідні кредити. Насамперед, важливі не так гроші фонду, як задоволення його вимог. Це навіть не реформи, а мінімально необхідні дії, які вкрай важливо вжити, щоб активізувати економіку та знизити існуючі дисбаланси. Але вимоги МВФ були задоволені, і уряду довелося шукати альтернативне фінансування. Переговори про асоціативне членство в ЄС показали, що знову треба повертатися до МВФ та враховувати його вимоги. Але цей сценарій не реалізований. І щоб згладити гостру проблему обслуговування зобов’язань, було прийнято російську програму. Вона являє собою не загальну суму $15 млрд., а транші, схема яких не ясна, як і не відомі вимоги під кожен транш. Якщо програму допомоги МВФ можна прочитати на сайті Фонду та ще й побачити ще, як її інтерпретує міністерство фінансів, то тут інформаційний вакуум. Але якщо все-таки припустити, що всю російську програму буде виконано і нададуть обіцяні $15 млрд., то можна однозначно стверджувати, що у фінансовому відношенні 2014 рік буде абсолютно спокійним. Проблема лише в тому, що за два роки, до моменту повернення боргів Росії, Україні необхідно суттєво покращити своє фінансове становище. А за відсутності глобальних структурних реформ це нереально, і, приймаючи таку допомогу, ми просто відсуваємо проблеми в часі.

Чи можливий суттєвий економічний підйом у 2014 році?

– Звичайно, нові ціни на газ та російський кредит суттєво покращать стан платіжного балансу. А отже, зникла загроза дефолту та різких коливань курсу валют.

Минулого року Україна мала дуже низькі рейтинги: спочатку Moody’s знизило рейтинг до «С негативний», потім Fitch погіршило свої оцінки. Після ухвалення допомоги від Росії всі рейтинги розвертаються у зворотний бік, і ми вже бачимо прогноз «нейтральний», а з наступним траншем, напевно, рейтинг буде «позитивним». Хоча всі розуміють, що це короткострокова перспектива.

Деякі експерти налаштовані песимістично щодо зростання ВВП цього року, аргументуючи свої прогнози, зокрема, проблемами в Росії, яка представляє основні ринки збуту нашої продукції. Я дивлюся більш позитивно, очікуючи на 2-2,5% зростання. Бо якщо справді працюватимуть усі заявлені програми – в автомобілебудуванні, спорудження мосту через Керченську протоку, – то в інфраструктуру однозначно будуть вкладені великі інвестиції, що неодмінно викличе, хоч і короткострокове, але зростання ВВП. Україна вже шостий рік перебуває у рецесії, причому два останні спостерігалося реальне падіння. І наш ВВП не вийшов ще навіть на рівні 2008 р. Тому я очікую на зростання. Але, на жаль, усі подібні прогнози дуже короткострокові. Не забираючи дисбаланси в економіці, позитивних змін у довгостроковій перспективі не відбудеться.

Влада обіцяє зберегти стабільність валютного курсу цього року. Їм це під силу?

– Ще з 2009 р. усі прогнози – і наші, і світові інвестиційні банки, – говорили про неминучу девальвацію гривні. При цьому номінально курс залишався стабільним. Хоча слід зазначити, що курс гривні весь цей час зміцнювався, бо багато країн девальвували свої валюти, а ми «тримали зубами». І це, як бачимо, можна зробити навіть у найскладніші часи. Хоча така політика є згубною для економіки. Торік Нацбанк втратив третину резервів. Утримати стабільність курсу у 2014-му році можна за рахунок знижених цін на газ, російського кредиту та відсутності панічних настроїв у населення.

Але ось питання – навіщо це робити? У нас стабільність курсу – якийсь якір, хоча в усьому світі використовується гнучке курсоутворення, яке дозволяє абсорбувати всі шоки, які переживають експортні ринки.

Тож 2014-го можна легко утримати курс на рівні 8,3 грн. $. Хоча до бюджету закладено середній курс 8,5 грн. $. Отже рік можна розпочати на рівні 8,4 грн.


Похожие статьи